Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Eurowinieta – praktyczne informacje dla kierowców samochodów ciężarowych

Pinterest LinkedIn Tumblr

Zawodowi kierowcy przemierzający Europę ciężarówkami muszą dokładnie znać przepisy obowiązujące w poszczególnych krajach. W niektórych przypadkach chęć wjazdu na autostradę albo drogę krajową wymaga  kupna dokumentu zwanego eurowinietą. W jakich krajach obowiązują eurowiniety? Gdzie możesz ją kupić? Sprawdź nasze rady i przygotuj się do trasy!

Czym jest eurowinieta?

Eurowinieta została wprowadzona w 1999 roku. Wszystkie przepisy w tym zakresie reguluje dyrektywa Unii Europejskiej 1999/62. Do jej zakupu zobowiązani są kierowcy prowadzący samochody ciężarowe o masie przekraczającej 12 ton (poza autobusami) wjeżdżający na teren Holandii, Luksemburga, w Szwecji i Danii. System dotyczy przede wszystkich zawodowych kierowców firm transportowych.

Co ważne, eurowinieta nie ma formy oznaczenia na samochodzie czy papierowego dokumentu. Jest to dokument elektroniczny. Po wykupieniu eurowiniety dane kierowcy zostają wprowadzone do bazy elektronicznej umożliwiającej służbom sprawną weryfikację uczestników ruchu drogowego.

Kary za niedostosowanie się do przepisów

Zakup eurowiniety jest obowiązkowy. Kierowcy, którzy nie wywiążą się ze swojego obowiązku, będą musieli ponieść poważne konsekwencje. Przykładowo, w Danii prowadzenie ciężarówki bez eurowiniety będzie kosztować Cię aż  1500 złotych dziennie (2,5 tysiąca koron).

Gdzie możesz kupić eurowinietę?

Każdy kierowca ciężarówki zobowiązany jest do kupna winiety jeszcze przed wjazdem na teren kraju,  w którym obowiązuje system. Eurowinietę możesz wygodnie nabyć na stacji benzynowej, na przejściu granicznym lub w bezpośrednio w punktach operatora (AGES) lub w Internecie.

 

 

Comments are closed.