Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Kierowco, pamiętaj o wymianie oleju w Twoim samochodzie. Zadbaj o żywotność jednostki napędowej na długie lata

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wielu kierowców zbyt późno wymienia olej w swoim samochodzie. Może wiązać się to z niebezpieczeństwem dla sprawności jednostki napędowej. Z czasem w silniku zbiera się nagar i osadza na jego elementach, powodując tym samym gorszą jego pracę i stopniową eksploatację, np. pierścieni tłokowych. Remont lub całkowita wymiana silnika zaczyna się od kilku tysięcy złotych, a kończy nawet na kilkudziesięciu. Warto zatem pamiętać o jego częstej wymianie na dobrej jakości olej silnikowy. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak często dokonywać jego zmiany.

Regularna wymiana oleju w aucie – pamiętaj o przedziałach kilometrów

Co ile kilometrów wymieniać olej? Jeżeli auto jeździ w trybie miejskim, czyli na krótkich dystansach, wymiana oleju w silniku powinna się odbywać co 8-10 tysięcy kilometrów. Kierowcy, którzy używają swoich aut do standardowej, codziennej jazdy, mogą go wymieniać co 15 tys. km. Z kolei samochody o dużej pojemności silnika, powinny mieć zmieniany olej po przejechaniu 20 tys. km. W dużej mierze zależy to od naszej jazdy. Wielu mechaników zaleca, aby co roku stosować wymianę oleju silnikowego, np. na oleje ceramiczne. Jednak, np. taksówkarze muszą robić to nawet kilka razy w ciągu 365 dni!

Brak wymiany oleju i jego konsekwencje

W Internecie możemy znaleźć wiele filmików z przeprowadzonych niezależnych testów. Olej z czasem traci swoje właściwości, w szczególności smarne i lepkość. Zmniejsza się również ilość dodatków uszlachetniających. W ten sposób łatwiej gromadzą się zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do poważnych awarii w jednostce napędowej. Nie możemy tego bagatelizować. Zbyt długo zwlekając możemy uszkodzić napęd rozrządu, co sprawia, że napinacz nie funkcjonuje tak, jak powinien. Skutkiem tego będzie przeskoczenie łańcucha i kolizję między tłokami a zaworami. Zadbaj o swój samochód już dziś i zmieniaj olej zgodnie z zaleceniami producenta, aby cieszyć się na długo bezawaryjną jazdą. 

 

Comments are closed.