Promieniowanie słoneczne to jeden z najbardziej niekorzystnych czynników oddziałujących na naszą cerę. Zbyt długie przybywanie na słońcu może skończyć się nie tylko poparzeniami skóry, ale też trwałymi przebarwieniami. Trudno jest pozbyć się zmian pigmentacyjnych domowymi sposobami. Na szczęście są skuteczne zabiegi, dzięki którym można szybko zapomnieć o przebarwieniach posłonecznych. Podpowiadamy, z jakich zabiegów warto skorzystać.
Jak powstają przebarwienia posłoneczne?
Przebarwienia posłoneczne to płaskie plamy na skórze, powstające na skutek nadmiernej produkcji melaniny, która wynika z zaburzenia pracy komórek pigmentacyjnych. Do czynników, mogących uruchomić ten proces, oprócz promieniowania UV, należą: zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, zażywanie niektórych leków, choroby nerek czy schorzenia wątroby. Czasem musi zaistnieć kilka czynników jednocześnie, aby powstały przebarwienia. Stosowanie środków fotouczulających (leków, ziół, kosmetyków) podczas przebywania w promieniach słonecznych to jedna z najczęstszych przyczyn tworzenia się plam na skórze. Przebarwienia mogą mieć różną formę, m.in. kropki, małe plamki lub rozległe plamy o nieregularnym kształcie.
Laserowe usuwanie przebarwień
Sprawdzonym sposobem na usunięcie przebarwień jest zabieg laserem frakcyjnym CO2, z którego skorzystamy m.in. w Klinice Estell w Warszawie. Laseroterapia poprzedzona jest konsultacją z Pacjentem, której celem jest wykluczenie przeciwwskazań oraz omówienie przebiegu zabiegu i przedstawienie możliwych do uzyskania efektów.
Zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia i zdezynfekowania skóry oraz zastosowania kremu znieczulającego. Wiązka światła laserowego wnika w skórę na określoną głębokość, tworząc siatkę mikrouszkodzeń, które powodują rozbicie nadmiaru pigmentu w skórze. Jednocześnie dochodzi do pobudzenia naturalnych procesów naprawczych w skórze – przyspieszona zostaje produkcja kolagenu i elastyny, namnażają się zdrowe komórki.
Bezpośrednio po zastosowaniu lasera skóra może być napięta, zaczerwieniona i obrzęknięta, pojawić się mogą pieczenie i świąd. Po kilku dniach obszar zabiegowy zaczyna się łuszczyć. Przebarwienie może na początku wydawać się ciemniejsze, stopniowo jaśnieje i upodabnia się do otaczającej je skóry. W wyniku laseroterapii nie tylko znikają plamki posłoneczne, ale też skóra staje się jędrniejsza.
Kiedy widać efekty działania lasera na przebarwienia?
Pierwsze efekty laserowego usuwania przebarwień widoczne są już po 1-2 tygodniach po zabiegu, kiedy skóra jest całkowicie zagojona. W wielu przypadkach wystarczy zaledwie jedna sesja, aby pozbyć się szpecącej plamki. Czasem jednak specjalista może zalecić serię 3-5 zabiegów, aby przywrócić równomierny koloryt skórze.
Jeśli zależy Ci na tym, żeby uniknąć ponownego tworzenia się szpecących przebarwień, musisz przede wszystkim unikać ekspozycji skóry na słońce oraz stosować kosmetyki z filtrem UV o wartości SPF minimum 30. Ważne jest również regularne złuszczanie naskórka i codzienne nawilżanie cery.
Jeśli szukasz zaufanej kliniki medycyny estetycznej, wejdź na stronę www.findbeauty.expert.com.
Comments are closed.