Jazda konno bez wątpienia jest pięknym, rozwijającym sportem pozytywnie wpływającym na ciało i umysł. Jednak każda osoba dosiadająca konia powinna pamiętać, że szlachetne, imponujące zwierzęta mają również swoją dziką naturę. W każdym momencie koń może się spłoszyć albo wystraszyć, odkrywając swoje gwałtowne oblicze. Czym są końskie narowy? O przyczynach i zwalczaniu niepożądanych reakcji przeczytasz w naszym artykule.
Relacja między jeźdźcem a człowiekiem
Twój koń zachowuje się nienaturalnie? Nagle nie możesz opanować jego zachowania? Pamiętaj o tym, że celem konia nie jest zrobienie Ci krzywdy czy demonstracja siły. Nieposłuszeństwo i gwałtowne reakcje mają swoją głębszą przyczynę. Konie od zawsze żyły w grupie. Wśród innych osobników należących do swojego gatunku czują się najpewniej i swobodnie. Komfort i poczucie bezpieczeństwa odczuwane przez zwierzę w ogromnej mierze zależą od postawy jeźdźca. Kiedy osoba siedząca w siodle jest spokojna, pewna, jego ruchy nie są chaotyczne, zwierzę czuje przynależność do małego „stada”. Z kolei kiedy wyczuje zagrożenie, zaczyna działać instynktownie. Wówczas ciężko przewidywać jego reakcje, a tym bardziej kontrolować je. Kiedy relacja człowiek-zwierzę jest zaburzona, możemy zaobserwować między innymi agresywne zachowania, tak zwane „brykanie”, problemy podczas siodłania albo wsiadania na konia, wspinanie się koni na siebie.
Niekontrolowane końskie narowy: o ich przyczynach i zwalczaniu
Konie z natury nie są agresywne. Końskie narowy mają swoje źródło w nieprawidłowym postępowaniu człowieka. Sposobem na opanowanie złych nawyków i uprzedzeń jest cierpliwa praca. Więcej praktycznych informacji i porad dotyczących zachowań zwierząt znajdziesz w artykule: „Końskie narowy. O przyczynach i zwalczaniu” – poradniku przygotowanym przez ekspertów.
Comments are closed.