Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Końskie narowy: o ich przyczynach i zwalczaniu

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jazda konno bez wątpienia jest pięknym, rozwijającym sportem pozytywnie wpływającym na ciało i umysł. Jednak każda osoba dosiadająca konia powinna pamiętać, że szlachetne, imponujące zwierzęta mają również swoją dziką naturę. W każdym momencie koń może się spłoszyć albo wystraszyć, odkrywając swoje gwałtowne oblicze. Czym są końskie narowy? O przyczynach i zwalczaniu niepożądanych reakcji przeczytasz w naszym artykule.

Relacja między jeźdźcem a człowiekiem

Twój koń zachowuje się nienaturalnie? Nagle nie możesz opanować jego zachowania? Pamiętaj o tym, że celem konia nie jest zrobienie Ci krzywdy czy demonstracja siły. Nieposłuszeństwo i gwałtowne reakcje mają swoją głębszą przyczynę. Konie od zawsze żyły w grupie. Wśród innych osobników należących do swojego gatunku czują się najpewniej i swobodnie. Komfort i poczucie bezpieczeństwa odczuwane przez zwierzę w ogromnej mierze zależą od postawy jeźdźca. Kiedy osoba siedząca w siodle jest spokojna, pewna, jego ruchy nie są chaotyczne, zwierzę czuje przynależność do małego „stada”. Z kolei kiedy wyczuje zagrożenie, zaczyna działać instynktownie. Wówczas ciężko przewidywać jego reakcje, a tym bardziej kontrolować je. Kiedy relacja człowiek-zwierzę jest zaburzona, możemy zaobserwować między innymi agresywne zachowania, tak zwane „brykanie”, problemy podczas siodłania albo wsiadania na konia, wspinanie się koni na siebie.

Niekontrolowane końskie narowy: o ich przyczynach i zwalczaniu

Konie z natury nie są agresywne. Końskie narowy  mają swoje źródło w  nieprawidłowym   postępowaniu człowieka. Sposobem na opanowanie złych nawyków i uprzedzeń jest  cierpliwa praca. Więcej praktycznych informacji i porad dotyczących zachowań zwierząt znajdziesz w artykule: „Końskie narowy. O przyczynach i zwalczaniu” – poradniku przygotowanym przez ekspertów.

 

 

Comments are closed.