W świecie techniki, elektroniki i automatyki często można spotkać się z różnymi pojęciami, które dla laika wydają się być bardzo trudne do zapamiętania. Mowa tutaj o nazwach części i urządzeń, niezbędnych np. do odpowiedniej kontroli produkcji. W tym tekście opiszemy jedne z nich, czyli czujniki do siłowników.
Niezwykle precyzyjne elementy
Ogólnie mówiąc, chodzi o nic innego, jak o czujniki lokalizacji tłoka w siłownikach pneumatycznych. Dzięki nim można idealnie wykrywać liniowe położenie cylindrów w maszynach służących do zautomatyzowanej produkcji w danej firmie. Wtedy praca odbywa się płynnie i szybko, bez żadnych przeszkód po drodze. Takie czujniki do siłowników znajdują się zawsze w specjalnym rowku. Trzeba jeszcze wspomnieć, że mocuje się je mechanicznie, aby łatwo sprawdzić pozycję końcową tłoka.
Warto też wiedzieć, że owe czujniki są tak zbudowane, że potrafią reagować na tzw. magnes pierścieniowy. Kiedy ta, przymocowana bezpośrednio do tłoka, część znajdzie się blisko, to znaczy w zasięgu czujników, to możliwe będzie przesłanie sygnału do sterownika. Brzmi do dość skomplikowanie, prawda? Jednak dla osób, które ukończyły studia na kierunku automatyka, wszystkie czynności związane z czujnikami i maszynami, nie stanowią żadnych tajemnic.
Gdzie szczególnie przydają się czujniki?
Powyżej wyjaśniliśmy ogólnie, w jakim celu stosuje się czujniki do siłowników. Bogatsi o nową wiedzę, możemy przejść do kolejnego akapitu. Zobaczmy zatem, w jakich obszarach i branżach produkcyjnych zastosowanie czujników ma duże znaczenie.
Bez nich utrudniona byłaby chociażby technika pakowania oraz inżynieria procesowa. Co więcej, dzięki takim właściwościom, jak: bardzo wysoka częstotliwość przełączania, w miarę prosta obsługa czy odporność na kurz, czujniki pomogą w budowie wielu specjalnych maszyn, a także przyśpieszą i unowocześnią tak zwaną technikę przenośników.
Czujniki – podsumowanie
Co jeszcze należy wiedzieć o czujnikach do siłowników, o których mowa w tym artykule? Na przykład to, że najczęściej spotyka się je w postaci magnetycznych elementów zbliżeniowych. Tego typu części z łatwością wykrywają pole magnesu, który wbudowany jest jako wkładka w tłok cylindra.
Jednak nawet, gdy czujnik zamontowany na korpusie siłownika pneumatycznego, jest nieco inaczej skonstruowany, to i tak jego zadaniem będzie wykrywanie danego położenia tłoczyska, a więc wysunięcia, cofnięcia albo reszty pozycji wzdłuż korpusu. Najlepiej, jeśli takich czujników będzie zamocowanych jak najwięcej. Wówczas uzyska się dokładniejsze informacje.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki do siłowników.
Comments are closed.