Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Decyzja o rozwodzie: co należy zrobić?

Pinterest LinkedIn Tumblr

W 2018 roku na 100 zawartych małżeństw przypadały aż 33 rozwody. Z roku na rok rośnie liczba par, których formalne związki mają swój finał na sali sądowej. Osoby podejmujące decyzję o rozwodzie muszą zmierzyć się z formalnościami i przygotowaniem do postępowania rozwodowego. Co należy zrobić, kiedy decyzja o rozwodzie już została ostatecznie podjęta? Sprawdź!

Pozew

Pierwszym krokiem na drodze do definitywnego zakończenia formalnego związku jest sporządzenie pozwu. Z żądaniem rozwodu może wystąpić każdy małżonek. Aby wniosek został zaakceptowany przez sąd, musi spełniać szereg wymogów formalnych. W piśmie powinny zostać zawarte szczegółowe dane obu stron, odpowiednie uzasadnienie zawierające oświadczenie o liczbie, wieku i płci potomków, oświadczenie stosunkach majątkowych oraz niezbędne załączniki (na przykład akt małżeństwa, zaświadczenia o zarobkach, akty urodzenia wspólnych dzieci). Na tym etapie osoba składająca pozew powinna określić, czy wnioskuje o rozwód z czy bez orzekania o winie. Poprawnie skonstruowane pismo należy złożyć do wydziału cywilnego odpowiedniego sądu okręgowego. Jeśli pozew spełnia wszystkie wymogi, jego odpis zostaje przesłany stronie pozwanej. Współmałżonek ma 2 tygodnie, aby pisemnie ustosunkować się do pozwu.

Warto mieć świadomość, że na każdym etapie sąd może zawiesić postępowanie, jeśli uzna, że więź między małżonkami niezupełnie ustała lub rozwód godziłby w dobro małoletnich dzieci. Małżonkowie mogą zostać skierowani na mediację mającą na celu ratowanie związku. 

Zaufany prawnik 

Błędy lub braki w dokumentacji, niedopilnowanie terminów czy brak odpowiedniego przygotowania do rozpraw mogą opóźniać postępowanie. Aby maksymalnie uprościć sobie całą procedurę oraz zniwelować stres, warto przejść przez proces rozwodowy z zaufanym prawnikiem u boku. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.

Comments are closed.

dywan taras meble z technoratanu duże grille ogrodowe