Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Czy warto kupić buty SPD?

Pinterest LinkedIn Tumblr

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się buty SPD. SPD to także pedały wpinane, które przeznaczone są dla osób mocniej wkręconych w jazdę na rowerze.

Czym są buty SPD?

Podstawą jest oczywiście wybór odpowiednich pedałów, a dopiero do nich trzeba później dobrać właściwe buty rowerowe. W tym artykule wyjaśnimy, czym są buty SPD i na co zwracać uwagę przy ich zakupie. Odpowiedź na pytanie, które buty są najlepsze nie należy do najłatwiejszych. Uzależnione jest to przede wszystkim od czasu spędzanego na rowerze, a także sposobu użytkowania roweru. Duże znaczenie ma też ogólna sprawność. Z reguły od zwykłych pedałów zaczyna się przygoda z rowerem. Później przychodzi pora na zakup klasycznych pedałów lub modeli zatrzaskowych. SPD to system stworzony przez firmę Shimano, czyli japońskiego giganta w branży rowerowej.

Zakup butów rowerowych

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że SPD odnosi się tylko do MTB oraz pedałów turystycznych. Należy pamiętać, że system szosowy jest określany jako SPD-SL. Można śmiało powiedzieć, że jest to system wpinania butów w pedały. Nie ma przy tym większego znaczenia, czy mówimy o pedałach szosowych, turystycznych, czy też butach górskich. Kluczową kwestią jest wybór obuwia. Specjalne pedały nie wystarczą, jeżeli nie będziesz posiadał specjalistycznego obuwia. Wybór modeli dostępnych na rynku jest bardzo duży, dlatego każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś dla siebie. Niektóre są przeznaczone do typowego MTB, natomiast inne do klasycznej jazdy po szosie.

Rodzaje butów rowerowych

Obuwie z elastyczną podeszwą będzie dobrym wyborem dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę. Sztywniejsze podeszwy przeznaczone są dla osób bardziej zaawansowanych pod względem technicznym. Buty szosowe to wyjątek, ponieważ one przeważnie są sztywne. W takich butach nie da się chodzić, ponieważ jest to niewygodne. Specjalne buty rowerowe będą potrzebne również wtedy, gdy jeździsz na platformach. Lepiej nie zakładać zwykłych trampek, ponieważ mogą się bardzo szybko zepsuć. Najlepiej przymierzać buty w grubych skarpetach. Warto mieć na uwadze, że jest to najbardziej skuteczna metoda mierzenia obuwia. Na dłuższych wycieczkach rowerowych stopa może mocno spuchnąć, dlatego trzeba to wziąć pod uwagę. U każdego producenta numeracja jest nieco inna, dlatego lepiej przymierzyć but przed zakupem. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup wkładek, które mogą wyraźnie zwiększyć komfort podczas jazdy na rowerze.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty spd.

Comments are closed.